rhodes3_CFOTOFuture Publishing via Getty Images_gobieenergy CFOTO/Future Publishing via Getty Images

Má skupina G20 budoucnost?

NEW YORK – Svět čelí rozsáhlým společným výzvám, které vyžadují kooperativní řešení. Pandemie covidu-19 ještě neskončila a práce na prevenci další pandemie už začaly. Přibývající dluhová břemena ohrožují ekonomické vyhlídky zemí s nízkými příjmy i blahobyt tamních obyvatel. Vystřelující ceny potravin a narušení dodávek obilí od ruské invaze na Ukrajinu zvyšují v mnoha částech světa riziko hladovění. K tomu všemu ještě vlády a podniky naléhavě musí proměnit své závazky k dosažení čisté nuly v měřitelné úbytky emisí skleníkových plynů.

Jsou to tíživé problémy. Největší problém ze všech ale tkví v tom, že sílící geopolitická pnutí a válka teď brání nejdůležitějšímu mechanismu, fóru lídrů G20, organizovat globální reakce na ně. Když jsou na obzoru strategické střety kvůli národní bezpečnosti a hospodářskému a technologickému prvenství, účinná mezinárodní spolupráce začne být téměř nemožná, což zvyšuje rizika pro nás všechny.

Skupinu G20 vytvořil americký prezident George W. Bush (stavěl na existujícím pravidelném summitu ministrů financí a centrálních bankéřů) k řešení globální finanční krize roku 2008. V letech 2008 a 2009 se sešli světoví lídři a přislíbili víc než bilion dolarů na stabilizaci globální ekonomiky, uklidnění trhů a finanční zpevnění Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

https://prosyn.org/FPXCOnNcs